Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej – sprawdź normy

Dla wielu osób atrakcyjna sylwetka to główny cel odchudzania. Często zapomina się, że prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej pozwala przede wszystkim zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie. Nadmiar masy ciała negatywnie wpływa na procesy zachodzące w organizmie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna i znacząco podnosi szansę pojawienia się schorzeń metabolicznych jak np. cukrzyca, czy dna moczanowa. Warto, więc poznać stan otłuszczenia ciała, a w razie zbyt wysokiego wyniku wdrożyć działania, które go obniżą.

 

Regularny pomiar poziomu tkanki tłuszczowej jest jednym z elementów metody Creo Way – autorskiej metody treningowo-żywieniowej, prowadzonej w Creo Place – Studio Treningu Personalnego i fizjoterapii, położonym w Warszawie, na Wilanowie.

Czym grozi nadwaga i otyłość?

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej to jeden z fundamentów zdrowego życia.
Dane są jednak alarmujące, badanie CBOS pokazuje, że 38% Polaków ma nadwagę, a 21% otyłość. Ponadto wiele statystyk wskazuje, że polskie dzieci tyją najszybciej na świecie! Poprawa standardu życia umożliwia spożywanie większej ilości pokarmu, niestety często wysokoprzetworzonego. Specjaliści od wysiłku fizycznego alarmują – podkreślają, że na zajęcia wychowania fizycznego uczęszcza coraz mniej uczniów, przynosząc często mijające się z prawdą zwolnienia lekarskie.

Nadmierna masa ciała upośledza wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co bezpośrednio wpływa na powstawanie cukrzycy. Zwiększa ryzyko zaistnienia chorób układu krwionośnego, a trzeba pamiętać, że to dysfunkcje tego systemu są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Zbyt duży ciężar negatywnie wpływa na pracę narządów przewodu pokarmowego oraz nadmiernie obciąża kościec. Jeżeli nie dbasz o swoje ciało, prowokujesz uszkodzenia DNA i powstawanie komórek nowotworowych.

Mniej atrakcyjny wygląd oraz zwiększenie ryzyka zachorowania, to nie jedyne negatywne aspekty zbyt wysokiego procentu tkanki tłuszczowej. Zaburzenia masy ciała szkodliwie działają również na psychikę, powodując obniżenie samooceny i problemy z pewnością siebie. Otyłość jest często wyśmiewana, co może prowadzić do samowykluczenia społecznego, a nierzadko – depresji [1].

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej – rola w organizmie

Powszechnie mówi się o szkodliwości nadmiernej masy ciała, ale niedożywienie i zbyt niski poziom tłuszczu również mogą być niebezpieczny dla zdrowia. Tkanka zbudowana z komórek tłuszczowych odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Dla większości ludzi jest to zaskakujące, mogą uważać nawet, że najlepiej, jakby adipocytów (komórki tłuszczowe) w ogóle nie było. Nie jest to jednak prawdą.

Tkanka tłuszczowa pełni kluczowe rolę w układzie hormonalnym. Zarówno nadmiar jak i niedobór tłuszczu mogą powodować dysfunkcje hormonów, a to zaburza prace całego ustroju. Poziom cukru we krwi, odczuwanie sytości, a nawet prawidłowe funkcjonowanie reakcji odpornościowych – na to wszystko ma wpływ… “niechciany” tłuszcz.

“Tłuszcz” pomaga utrzymać narządy w odpowiednim położeniu i chroni je przed uszkodzeniami. Wspomaga termoregulacje organizmu oraz jest największym magazynem energii u człowieka. Nie bierz sobie, jednak tego za bardzo do serca, próbując tłumaczyć otyłość powyższymi zjawiskami.  Wszystkie te procesy odbywają się w odpowiedni sposób kiedy posiadasz prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej, miej pewność, że nadmierne otłuszczenie szybko zaburzy funkcjonowanie ustroju[2].

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej – ile to jest?

Różnice fizjologiczne sprawiają, że mężczyźni przeważnie mają większą zawartość tkanki mięśniowej, a kobiety tłuszczowej. To między innymi wpływa na fakt, że płeć męska ma wyższy metabolizm. Dlatego wskaźniki BMI i procentu tkanki tłuszczowej nie zawsze samodzielnie są w stanie wiarygodnie ocenić stan odżywienia. Zawsze bazuj na kilku pomiarach, dzięki czemu, wiedza na temat Twojego ciała będzie zdecydowanie bardziej szczegółowa.

Ciężko wyznaczyć jeden prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej. Zmienia się on w zależności od płci, wieku oraz wykonywanej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia pozostają tu indywidualne uwarunkowania. Pomiar nie zawsze odzwierciedla również aspekty wizualne – na pewno znasz osoby, które mają zupełnie inną masę ciała, niż spodziewałbyś się na pierwszy rzut oka. Nie zmienia to jednak faktu, że odchylenia zawsze są sygnałem ostrzegawczym, jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie ich skorygować, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji oraz próbnego treningu personalnego, z trenerem Creo Place. W naszym studio treningowym, zlokalizowanym na Wilanowie, pomożemy Ci określić właściwy poziom tkanki tłuszczowej.

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej zawiera bardzo szeroki zakres. Zarówno mężczyzna o wyniku 14 % jak i 23 % może pochwalić się zadowalającym rezultatem, mimo że różnica w ich budowie jest znacząca. Wynik poniżej 13% wskazuje na zbyt niski poziom, a w skrajnych przypadkach negatywnie wpływa to na stan zdrowia. U kobiet te wartości są zdecydowanie wyższe, nie oznacza jednak to, że płeć żeńska ma gorszą budowę sylwetki, chodzi po prostu o różnice fizjologiczne.

 

 

Otyłość – jak nadmiar masy ciała rozkłada się w organizmie?

Otyłość nie jedno ma imie, nie u każdego nadprogramowy tłuszcz będzie rozkładał się w taki sam sposób. W dodatku występują różne stopnie przekarmienia. Im większy nadmiar kilogramów, tym stopień zagrożenia jest wyższy. Wszystko wyliczane jest według wskaźnika BMI (Body Mass Index).

    • 1 stopnia – 30-34.9
    • 2 stopnia – 35-39.9
    • 3 stopnia – <40 

Masa ciała jest jednym ze sposobów na klasyfikacje otyłości, istnieje jednak inna metoda, która kategoryzuje sylwetkę ze względu na rozmieszczenie tłuszczu. Wykonuje się to za pomocą wskaźnika WHR (waist-hip ratio) – stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Jest on o tyle pomocny, że pokazuje, na jakich miejscach należy się skupić najbardziej, może wskazywać również czy pulchność ma podłoże genetyczne, hormonalne lub żywieniowe. Doświadczony specjalista będzie potrafił dopasować żywienie i treningi do Twojego problemu.

Warto zapamiętać tę dwa pomocne wzory.

 

      • WHR = obwód talii / obwód bioder
      • BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m2)[3]

Otyłość uogólniona

Tutaj tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie w całym ciele. Przeważnie osoby, które na nią cierpią, posiadają ten problem od dziecięcych lat. Teoretycznie jest to najłatwiejszy rodzaj otyłości do redukcji masy ciała, najczęściej wynika z utrzymywania złych nawyków żywieniowych, obecnych od długiego czasu. Problemem może być zmiana nastawienia psychicznego – jeżeli ktoś jest nauczony pewnych zachowań, to nie tak łatwo je zmodyfikować w dorosłym życiu. Wszystko jest jednak możliwe, zmiana sposobu żywienia oraz zwiększenie aktywności fizycznej na pewno przyniesie znakomite efekty.

Otyłość gynoidalna

Inaczej nazywana otyłością typu gruszka, niechciany nadmiar ciała odkłada się głównie w pośladkach i biodrach. Pomiar WHR w tym przypadku może nie dawać wiarygodnego wyniku. Część kobiet preferuję wyćwiczone dolne partię mięśniowe, a trening siłowy może sprawić, że stosunek obwodu talii do obwodu bioder wskaże otyłość gynoidalną. Dlatego zawsze zaleca się diagnozę za pomocą kilku sposobów. W tym rodzaju górne części ciała najczęściej są szczupłe. Ten tłuszcz jest zazwyczaj najcięższy do zwalczenia, a wysmuklenie okolicy pośladkowo-udowej przynosi dużo trudu. Na pocieszenie jednak warto zaznaczyć, że ten typ otyłości nie zagraża zdrowiu i życiu.

Otyłość androidalna

Najniebezpieczniejsze rozłożenie nadmiaru masy ciała. Otyłość brzuszna w szczególny sposób zwiększa ryzyko powstania chorób metabolicznych, ponieważ otłuszcza narządy wewnętrzne, które znajdują się w jamie brzusznej. Cukrzyca, osteoporoza i dna moczanowa to tylko niektóre z wielu schorzeń, na które osoby posiadające nadmiar tłuszczu wisceralnego są szczególnie narażone. Otyłość androidalna, zazwyczaj spowodowana jest nieprawidłowym stylem żywienia: niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i zbyt częste sięganie po używki, to główne przyczyny tego problemu. Na szczęście są to czynniki, na które masz wpływ i już nawet mała zmiana nawyków sprawi, że stan zdrowia się poprawi.

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej, a konsekwencje odchyleń

Otyłość w Polsce jest katastrofą zdrowotną i trzeba to komunikować otwarcie. To otyłość jest matką wszystkich chorób, którą od lat ignorujemy… 
– Prof. Mirosław Jarosz – dyrektor Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Problemem jest postrzeganie nadwagi i otyłości, jako problemu wizerunkowego. Oczywiście wiąże się to ze spadkiem atrakcyjności sylwetki, ale nadmiar masy ciała oraz brak aktywności fizycznej prowadzi do kilkudziesięciu chorób. Co 5 osoba cierpiąca na Alzheimera uniknęłaby choroby, gdyby zmieniła styl odżywiania. Otyłość zabija rocznie 2.5 miliona osób na świecie, dlatego trzeba z nią zdecydowanie walczyć.

Otyłość prowadzi do:

      • Nowotworów – nadmiar masy ciała zwiększa ryzyko zachorowania.
      • Nadciśnienia tętniczego – już niewielka utrata masy ciała, skutecznie obniży ciśnienie.
      • Chorób serca – nadwaga i otyłość to najszybszy sposób, aby zachorować na miażdżyce, chorobę wieńcową i niedokrwienną.
      • Cukrzycy – ponad 80% chorych stanowią ludzie z nieprawidłową masą ciała!
      • Chorób układu kostno-stawowego – dźwiganie naprogramowego ciężaru prowadzi do zwyrodnień i złamań.
      • Problemów kondycyjnych – wraz z przybywaniem kolejnych kilogramów, ciało staję się coraz mniej wydajne.
      • Chorób układu trawiennego – przejedzenie prowadzi do nadmiernego wytężania narządów, a co za tym idzie do wystąpienia nieprawidłowości w działaniu[4].
      • Depresji – brak akceptacji dla swojego ciała, bezsilność wobec niezdrowych nawyków, uczucie niemożności pozbycia się nadmiaru kilogramów

Podsumowanie

Nadwaga i otyłość są prawdziwą plagą 21 wieku, stanowią ogromny problem, ponieważ prowadzą do wielu schorzeń. Większość schorzeń jako czynnik ryzyka ma właśnie nadmierną masę ciała. Warto wspomnieć w tym miejscu chociażby o koronawirusie i powodowanym przez niego COVID-19 – osoby otyłe (min. ze względu na liczne choroby towarzyszące), znacznie ostrzej przechodzą zarażenie. Nieprawidłowy poziom tkanki tłuszczowej bezpośrednio lub pośrednio upośledza pracę wszystkich narządów. Sprawa jest o tyle poważna, że dotyczy ponad połowy Polaków, a wskaźnik szybkości tycia polskich dzieci należy do najwyższych na świecie. Najlepszą drogą aby poprawić sytuację jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.


Studio treningu personalnego Warszawa Wilanów

Jeżeli szukasz pomocy w zmianie swojego ciała aby odzyskać zdrowie i ładną sylwetkę, to zapraszamy Cię do Creo Place Warszawa Wilanów.
Zespół naszych specjalistów: trener personalny, dietetyk, fizjoterapeuta pomogą Ci kompleksowo, skutecznie i trwale, uzyskać świetne efekty.  

Zacznij od bezpłatnej konsultacji, podczas której ustalimy Twoje cele oraz strategię współpracy, kliknij tutaj: bezpłatna konsultacja

Źródła:

  1. https://ncez.pl/abc-zywienia-/psychodietetyka/tycie-zaczyna-sie-w-glowie
  2. Gawęcki J, Hryniewicki L. Żywienie człowieka: podstawy nauki o żywieniu. PWN. Warszawa 2010.
  3. Helena Ciborowska, Anna Rudnicka. Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka.
  4. Grzymisławski L. Dietetyka kliniczna. PZWL. Warszawa 2019.